Wspólnota NOWY LUD

 

    MISJA WSPÓLNOTY
    Od początku powstania naszej Wspólnoty jej misją jest ewangelizacja poprzez:

O nas - Wspólnota Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym NOWY LUD

       Patrząc w naszą historię widzimy w niej wiele lat trwania przy Bogu i wiele lat posługiwania Koœciołowi darami i charyzmatami. Już od roku 1981, kiedy to rozpoczęło się pierwsze Seminarium Odnowy w Duchu Świętym, Bóg zaprosił nas do tego doœwiadczenia Wspólnoty Odnowy. 6 lutego 1982 miała miejsce pierwsza modlitwa wstawiennicza o wylanie darów Ducha Świętego po przeżytym Seminarium Odnowy... Wtedy to Duch Święty oświecił serca wielu osób i na stałe "zadomowił się" w naszej Wspólnocie. Jako pierwsza charyzmatyczna wspólnota w naszym mieście doświadczyliśmy wielkiego dynamizmu i radości, jaką dał nam Duch Święty. Rozpoczęły się spotkania modlitewne Wspólnoty NOWY LUD.

       Początki naszej Wspólnoty sięgają roku 1981, kiedy to 26 grudnia 1981 rozpoczęło się pierwsze Seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Trwało ono w czasie stanu wojennego do 6 lutego 1982, kiedy miała miejsce pierwsza modlitwa wstawiennicza o wylanie darów Ducha Świętego po przeżytym Seminarium Odnowy. W salkach przy kościele Opatrzności Bożej, w specyficznej atmosferze, która towarzyszyła wprowadzeniu stanu wojennego, na spotkaniu, które odbywało przy świecach, Duch Święty oświecił serca wielu osób i na stałe "zadomowił się" w naszej Wspólnocie. Jako pierwsza charyzmatyczna wspólnota w naszym mieście doświadczyliśmy wielkiego dynamizmu i radości, jaką dał nam Duch Święty. Rozpoczęły się spotkania modlitewne naznaczone radosną modlitwą, gdzie Duch Święty poprzez dary i charyzmaty odnawiał serca coraz większej ilości ludzi. Przychodzili do nas ludzie w różnym wielu: od 18 do 50 i więcej, bo pragnęli doświadczyć mocy Ducha Świętego działającego w Kościele, doświadczyć obdarowania łaską i uczestniczyć w charyzmatycznych spotkaniach modlitewnych.

Nasze doświadczenia modlitewne związane są również z parafią św. Maksymiliana Kolbe w Aleksandrowicach, gdzie już w roku 1981 każdego tygodnia wiele młodych osób z całego miasta przychodziło na wtorkowe spotkania modlitewne. Nie tylko "Kwadrans modlitewny" we wtorek w Aleksandrowicach gromadził młodych na modlitwie. Po zakończeniu drugiego seminarium i modlitwie o wylanie darów Ducha Świętego w grudniu 1982, rozpoczęły się nasze regularnie spotkania modlitewne w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, przy dworcu. To tam odbywały się nasze cotygodniowe spotkania modlitewne w kościele – baraku, gdy nie było jeszcze wybudowanego dzisiejszego, okazałego kościoła. Ale to nie zniechęcało nikogo i każdego tygodnia grupa ponad 100 osób modliła się w kościele. Duch boży "wiał", wiele osób otwierało się na nowe dary charyzmatyczne i tak doświadczaliśmy zupełnie nowej mocy Ducha Świętego. Przychodzili wciąż nowi ludzie, bo wieść o naszej wspólnocie rozchodziła się po całym mieście i okolicznych miejscowościach. Oni również chcieli doświadczyć tego duchowego obdarowania i otworzyć się na łaski i dary Ducha Świętego. Stopniowo w innych parafiach zaczęło się również zainteresowanie Odnową w Duchu Świętym, ale ostatecznie wspólnota powstała w parafii św. Józefa na Złotych Łanach.

Nasze kontakty w ośrodkami akademickimi Krakowa, Lublina i Śląska, oraz wspólnotami Odnowy i duszpasterstwami owocowały rozwojem wspólnoty poprzez duchowe ubogacanie się doświadczeniami innych wspólnot, a także osobistymi więziami pomiędzy członkami różnych wspólnot. Duch Święty w taki sposób budował nas i umacniał, a nasz entuzjazm zapalał wciąż nowe osoby do włączania się w życie wspólnoty.

Początkowo nasze spotkania odbywały w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku - Białej, a obecnie od ponad 20 lat spotykamy się w parafii Przenajświętszej Trójcy w Bielsku-Białej. Z naszej Wspólnoty wywodzą się inne Wspólnoty i grupy modlitewne.

Obecnie spotkania modlitewne odbywają się w każdy wtorek po wieczornej Eucharystii parafialnej, w godzinach 19:00 - 20:30 w salkach katechetycznych przy kościele parafialnym pw. Przenajświętszej Trójcy.

Każde spotkanie to dla nas szczególny czas, czas, kiedy stajemy przed Bogiem, by poddać się działaniu Ducha Świętego i zostać przez Niego napełnionym w modlitwie uwielbienia i dziękczynienia, prosząc o wstawiennictwo Maryi w jedności z Kościołem. W ten sposób odwracamy uwagę od siebie, aby zakorzenić się w Bogu.
W naszych spotkaniach uczestniczy ksiądz prałat Józef Oleszko, proboszcz parafii Przenajświętszej Trójcy w Bielsku-Białej, który jest opiekunem naszej wspólnoty. Na modlitwie jest z nami również Diecezjalny Koordynator Odnowy w Duchu Świętym, ksiądz Roman Berke

W każdy pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 19:00 celebrowana jest w Kościele Przenajświętszej Trójcy Eucharystia z modlitwą o uzdrowienie dla wszystkich, którzy pragną w czasie tej Mszy św. spotkać się z Jezusem we wspólnocie z innymi oraz w szczególny sposób prosić o dar uzdrowienia duszy i ciała, zgodnie z wolą Bożą.

Od początku istnienia nasza Wspólnota wielokrotnie prowadziła Seminarium Odnowy w Duchu Świętym, oraz rekolekcje dla uczestników Wspólnot z naszej diecezji. Uczestniczy także w rekolekcjach formacyjnych, oraz w ogólnopolskich czuwaniach Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie.

Obecnie jako wspólnota z 30 letnim stażem czerpiemy dalej z naszych wieloletnich doświadczeń i posługujemy darami i charyzmatami, które są dane naszej wspólnocie. Naszym charyzmatem jest modlitwa wstawiennicza i od z górą 20 lat posługujemy nią w każdy wtorek przed spotkaniem modlitewnych od 17:45 przy kościele Przenajświętszej Trójcy w Bielsku-Białej. Służymy osobom ze Wspólnoty, jak i osobom zupełnie obcym, które przychodzą prosić o modlitwę. Jak zauważyliśmy, przybywają osoby nie tylko z parafii czy Wspólnoty, ale z całego miasta oraz innych miejscowości. To nasza służba nie tylko Wspólnocie i parafii ale całemu kościołowi. Widzimy to równieź podczas Ecuharystii w pierwszy wtorek miesiąca, gdy kośiół wypełniony jest po brzegi tymi, którzy przyszli do Jezusa po uzdrowienie. Każdego tygodnia posługują również diakonia modlitwy za kapłanów i diakonia modlitwy za dzieci i młodzież.


Jacek Zamarski